Jak rozumieć ten opis RTG płuc u 39-latka?

wynik Pańskiego badania RTG wymaga konsultacji z lekarzem pulmonologiem. O ile pogrubiały zrąb łącznotkankowy płuc przywnękowo obustronnie i w dolnych polach płuc nie musi wskazywać na nic niepokojącego poza przebytym stanem zapalnym (np. zapaleniem płuc, w tym zapaleniem płuc w przebiegu covid-19) czy trybem życia (palenie papierosów), o tyle Pana dolegliwości mogą oznaczać trwający stan zapalny. Czy jeśli istnieje możliwość stanu zapalnego to coś o co mam się martwić? ??

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety nie sposób tego ocenić bez konsultacji pulmonologicznych – należałoby zapoznać się nie tylko z opisem badania, ale także i ze zdjęciami RTG. Dodatkowo konieczne jest zebranie wywiadu, dotyczącego przebytych chorób, trybu życia oraz dolegliwości, które obecnie dokuczają.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-zapalenia-pluc-symptomy-ogolne-charakterystyka-choroby.

Jeśli zmianom opisanym przez technika RTG nie towarzyszą żadne dolegliwości (duszności, kaszel, szybsze męczenie się itd.) to prawdopodobnie nie ma powodu do obaw, choć wskazana jest okresowa kontrola radiologiczna zmian pozapalnych. Natomiast w przypadku niewyleczonego stanu zapalnego konieczne jest podjęcie farmakoterapii, o której zadecyduje pulmonolog.

Być może pomocny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-pluc-stany-zapalne-astma-mukowiscydoza-nowotwor.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.