Jak skutecznie leczyć torbiele jajników?

Witam. Chcialabym napisac wiecej, co i kiedy bo byc moze to jest istotne, ale moze predzej otrzymam odp. skupiajac sie na jednym watku. Mam 33 lat. Zawsze moje cykle byly regularne. Co do dnia i godziny. Dlatego Nigdy nie stosowalam tabletek, plastrow itd. Zawsze "kalendarzyk". Nie zdarzaly mi sie zapalenia... zla cytologia itp. Zawsze wszystko prawidlowe. W zeszlym roku zaczelismy starac sie o dziecko. W lipcu przebadalam sie "od gory do dolu" - wyniki rewelacyjne. We wrzesniu spoznial mi sie okres (okolo 8 dni). Myslalam, ze moze w drodze jest dzidzius... Niestety nie. Dostalam okres. I od tego czasu zaczelam miec problemy. Dolegliwosci, ktore do tej pory byly mi obce, m. in. zaparcia, wzdecia, brzuch "balonik", zdarzaly sie mdlosci, zachcianki i hustawki w samopoczuciu. W pazdzierniku okres dostalam w terminie. Przebiegal normalnie. Po pieciu dniach, bo tyle zazwyczaj trwal, nasilily sie wzdecia, czasami mialam wrazenie, ze mam temperature. Czesto w nocy budzilam sie spocona, jak podczas grypy. W listopadzie natomiast... okres "przybyl" w terminie. Nie byloby nic dziwnego, tylko ze krwawienie mi sie nie przedluzalo. W dziesiatym dniu krwawienia poszlam do ginekologa. Usg ukazalo "goscia" - torbiel wielkosci niecale 4cm x 5cm. Pani dr zaskoczona byla ze taka torbiel pojawila sie w tak krotkim czasie (w lipcu wszystko bylo ok) Wyjasnila, ze to z tych, co nie peka pecherzyk... itd. Przepisala mi lek DIONELLE, mowiac, ze sama sie nie wchlonie i na 90% zniknie po tabletkach. Zaczelam brac 21listopada. Dwa opak. bez przerwy. Po drugim opak. przerwa. I w osmym dniu zaczynalam 3 opak. Kontrole mialam wczoraj, 17 stycznia. Usg - torbiel nie zareagowala na tabletki, a nawet jest wieksza pare milimetrow :-( Nie chcialam isc na zabieg, poprosilam jeszcze o kuracje tabl., ale innymi. Po zakonczeniu Dionelle (okolo 29 stycznia) mam od razu zazywac Midiane. Kazano rowniez mi wykonac TEST ROMA. Moje pytanie, a w zasadzie pytania... ~ Czy to mozliwe, zeby taka torbiel niby "powszechna" nie zareagowala na tabletki?? (bralam o stalej porze 21:30. Nie zazywalam nic, co by moglo wchodzic w interakcje, czy oslabiac ich dzialanie. Jedynie zdarzalo mi sie pic melise) ~ Czy moge wspomagac sie niepokalankiem?? Biorac go np. rano, a tabletke o 21:30?? P. dr twierdzi, ze tak. A ja wyczytalam w internecie, ze biorac tabletki nie powinno sie. ~ I ostatnie pytanie w pytaniu, czy lekarz wykonujac usg, moze sie pomylic co do rodzaju torbiela??... Ona pojawila sie w czasie starania sie o dziecko... Czy to moze byc zbieg okolicznosci?? Predzej takie cos nie mialo miejsca :-( Nie wiem co myslec i robic. Czy pojsc jeszcze do innego specjalisty. Dziekuje bardzo za odpowiedz lub porade... o ile taka w ogole sie pojawi. Pozdrawiam.

Odpowiedź będzie krótka. Według współczesnej wiedzy torbiel funkcjonalna ulegnie wchłonięciu zwykle po trzech miesiącach bez znaczenia czy stosuje się hormonoterapię czy nie. Dlatego nie ma potrzeby brania tabletek antykoncepcyjnych. Zaleca się tylko kontrolę za 3 miesiące i raczej nie test ROMA (bo jest mało wiarygodny) a tylko marker CA-125. Jeśli po tym czasie nie dochodzi do regresji torbiel należy sądzić, że nie jest to zwykła torbiel funkcjonalna i jeśli są dolegliwości rozważyć zabieg operacyjny.