Jak sobie radzić z rozdrażnieniem i niezadowoleniem?

Od kilku miesięcy jestem bardzo niespokojna. Moja rodzina uważa, że robię się coraz bardziej agresywna i nieuprzejma. Bardzo łatwo doprowadzić mnie do płaczu lub wyprowadzić z równowagi. Jestem stale niezadowolona i rozdrażniona, nawet zwykłe pytanie może doprowadzić mnie do złości. Moja mama ma na mnie duży wpływ i nie potrafię jej odmówić, co bardzo mnie irytuje. Zaznaczę, że w trakcie wybuchów złości nigdy nie mówię tego, co naprawdę myślę w obawie przed konsekwencjami. Wszystko kumuluję w sobie, ale coraz częściej mam wrażenie, że zaraz wybuchnę. Co mam zrobić? Bo według moich rodziców, nic się nie dzieje (nie wiem, czy to ważne, ale mam 20 lat).

20 LAT ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam!

Rzeczywiście w Pani liście rzuca się w oczy silna więź z rodzicami, a nawet zależność od nich. Istotnym problemem w Pani relacji z rodzicami (i być może z innymi ludźmi) może być nieprawidłowa komunikacja. Trudno się dziwić, że Pani wrzeszczy, czując irytację, skoro w żaden inny sposób nie może jej Pani wyrazić. Zastanawia mnie, jakie mogą być wspomniane konsekwencje wyrażenia swojej złości - niestety nie napisała Pani o tym. Co może się wówczas stać?

Proszę się zastanowić również nad tym, w jaki sposób wyraża Pani tą złość. Proponowałabym Pani zapoznać się z zasadami skutecznej komunikacji - jest wiele publikacji na ten temat, dostępnych również w internecie. Bardzo ważne jest używanie komunikatu ja oraz jasne, pozbawione manipulacji wyrażenie swoich uczuć (czuję złość, gdy...; smutno mi, kiedy mówisz, że..., itp.).

Jest Pani dojrzałą, 20-letnią kobietą i ma Pani pełne prawo decydować o sobie, odczuwać różne emocje od euforii po wściekłość, ma Pani prawo je wyrażać. Proszę kilka razy w ciągu dnia zwrócić uwagę na uczucia, jakie się w Pani pojawiają i je wypowiedzieć do samej siebie. Może warto również pomysleć o psychoterapii?

Serdecznie pozdrawiam!