Jak trzeba leczyć to ŁZS?

Od dziecka choruję na ŁZS. Rok temu dermatolog przepisał mi szampon leczniczy oraz leki : flucocast oraz witaminę PP 200mg. Po szamponie objawy ustąpiły i po konsultacji z lekarzem zrezygnowałam z tych leków. Teraz (rok później ) straciłam bardzo dużo włosów, mam łysinę w wielu miejscach. Nie mieszkam w Polsce i nie mogę udać się do tamtego lekarza. Moje pytanie brzmi: czy mogę bezpiecznie teraz przyjmować witaminę PP ? Podczas badania trychologicznego było widać dużo łoju na skórze głowy Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Łojotokowe zapalenie skóry to przewlekła, nawracająca choroba skóry. Charakteryzuje się łuszczącą skórą na twarzy, we włosach i innych miejscach ciała. Pojawia się na skutek stanu zapalnego skóry i gruczołów łojowych, który powoduje nadmierne złuszczanie się naskórka.

W Pani przypadku zasadne wydaje się skonsultowanie z lekarzem. Tymczasem jako środek doraźny mogłaby Pani zastosować szampon leczniczy. Najbardziej popularnym preparatem jest 2% ketokonazol jako szampon, maść, pianka lub żel. Szampony lecznicze przy łojotokowym zapaleniu skóry należy stosować 2-3 razy w tygodniu, wmasować w skórę głowy i pozostawić na kilka minut. Więcej informacji na poruszony temat znajdzie Pani pod linkami:

https://portal.abczdrowie.pl/lojotokowe-zapalenie-skory-a-lysienie

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-lojotokowego-zapalenia-skory

Jeśli chodzi o stosowanie witaminy PP, źródła wykazują jej korzystne działanie na urodę - wspiera odbudowę komórkową, pomaga likwidować przebarwienia, łagodzić trądzik, a dodatkowo wspiera także wzrost mocnych, zdrowych włosów. Zatem jej stosowanie zgodnie z zaleceniami w Pani przypadku byłoby uzasadnione. Zapraszam do lektury artykułu poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/witamina-b3-pp-niacyna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.