Co mogę stosować na przetłuszczające się włosy?

Witam mam włosy bardzo przetłuszczające się i probowalam już różnych szamponów aptecznych oraz drogeryjnych i nic dalej się tłuszcza do tegoo bardzo wypadają czy Pan jest wstanie mi pomóc?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Problemy z przetłuszczającymi się włosami mogą być dość niekomfortowe i wstydliwe, zwłaszcza dla kobiety.

Tłuste włosy mogą mieć różnorodne przyczyny – np. trądzik na skórze głowy i twarzy, zaburzenia hormonalne itp. Można wyróżnić dwa rodzaje przetłuszczających się włosów: włosy tłuste na całej długości, razem ze skórą głowy oraz tłuste przy samych cebulkach, a suche na końcach. Ogólnie mówiąc, przetłuszczanie się włosów jest związane z nadmierną produkcją sebum – to substancja o woskowatej konsystencji, produkowana przez gruczoły łojowe. Przyczyny nadmiernej produkcji łoju mogą być także genetyczne.

Dobrze dobrane zabiegi pielęgnacyjne są w stanie zneutralizować efekt błyszczenia i sklejania się włosów, warunkiem jest jednak poznanie źródła problemu i dobór odpowiedniej do niego pielęgnacji. Dla przykładu częstym błędem jest stosowanie szamponu do przetłuszczających się włosów na całej ich długości w sytuacji, gdy problemem jest jedynie okolica głowy – prowadzi to do wysuszania się końcówek włosów.

Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy to: mycie włosów w letniej lub zimnej wodzie; kosmetyki dla włosów przetłuszczających się; pozostawianie szamponu na włosach dłużej, by jego działanie było wzmocnione; nakładanie leczniczego szamponu tylko na tłustą część włosów, a na resztę zwykłego; unikanie energicznego pocierania, masowania skóry głowy; czesanie włosów tylko wtedy, gdy to potrzebne dla ułożenia fryzury.

Bardzo dobre dla zdrowia włosów są suplementy diety zawierające cynk i wiesiołek.

Biorąc pod uwagę, iż oprócz przetłuszczania się włosów, doświadcza Pani ich nadmiernego wypadania, problem może być związany z wahaniami poziomu hormonów. Aby to ustalić należy wykonać stosowne badania. Dlatego proponuję wizytę u specjalisty endokrynologa oraz dermatologa, aby dokonać głębszej diagnostyki, jeśli stosowane przez Panią sposoby nie przynoszą widocznej poprawy. Możliwe, że potrzebuje Pani suplementacji hormonów lub silniejszych specyfików, dostępnych na receptę.

Pozdrawiam ciepło i życzę rozwiązania uciążliwego problemu.

Zachęcam również do lektury artykułów poniżej:

https://uroda.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-przetluszczajace-sie-wlosy

https://portal.abczdrowie.pl/lysienie-u-kobiet-objawy-i-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-skory-glowy-lysienie-owlosienie-hiperychoza-hirsutyzm

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.