Jak uchronić się przed powstaniem bliznowca?

2 tyg. temu miałam usuwany wyrostek, z uwagi na nietypowe położenie wykonano laparotomię. Jaki jest najbardziej skuteczny i efektywny sposób, by zapobiec powstaniu bliznowca/blizny przerostowej? Prawdopodobnie mam do nich skłonność, gdyż blizna po cesarskim cięciu po ok. 2 miesiącach zrobiła się przerośnięta. Stosowałam wówczas maść Scagel, później (jak już zrobił się bliznowiec – Cicatrix). Nie pomogło. Czy warto teraz zastosować plastry silikonowe, nosić pas uciskający, ostrzykiwać sterydami?

Dzień dobry,

Bardzo dobrze że pisze Pani w tej sprawie, pielęgnację blizny należy powinno się rozpocząć na ok. 14-21 dni po zabiegu chirurgicznym - kiedy rana zdąży się już zagoić. Na bliznę korzystnie działają zarówno składniki maści, jaki i regularne masaże. Dzięki nim tkanka jest lepiej ukrwiona, a blizna pozostaje miękka i elastyczna. Więcej informacji o bliznach i pielęgnacji po zabiegu chirurgicznym znajdzie Pani na moim blogu: https://gabinetzdrowiaiurody.blogspot.com/2016/12/blizny-pozabiegowe-estetyka-blizny.html

serdecznie pozdrawiam

IJ