Jak złagodzić opuchliznę łydek?

dzień dobry, problem dotyczy mięśni podudzia. Mianowicie, kiedy zaczynam chodzić, bądź biegać strasznie "puchną" mi łydki. Dzieje się to od razu po wstaniu z łóżka.Czasami jest to nawet bolesne. Nie znam przyczyny i nie wiem co to może być. Ale czy istnieją jakieś ćwiczenia, aby to złagodzić? Czasem próbuję wymasować łydkę, rozluźnić ją, ale nie wiele to daje. Jest to uciążliwe ze względu na nieprzyjemne uczucie i wygląda to również nie najlepiej. Będę wdzięczna za pomoc. A. Zielińska

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Dzień dobry, w tej sytuacji przede wszystkim należy skontaktować się z lekarzem i ustalić przyczynę dolegliwości, wykluczyć należy przede wszystkim niewydolność serca i niewydolność żylną. Leczenie może okazać się długotrwałe, a pomóc może przede wszystkim (poza leczeniem przyczyny) stosowanie pończoch uciskowych.