Jaka może być przyczyna histerii u dziecka?

Witam. Mój synek ma 2 latka. Jest bardzo nerwowy. Wpadną w ataki histerii krzyczy, płacze, rzuca wszytkim co ma pod ręką. Jeżeli czegoś nie chcę mu dać jest to samo płacz, rzucanie się na podłogę. Staram się dużo mu tłumaczyć ale nic nie pomaga. W nocy też mamy problemy ze snem. Budzi się często i płacze. Doda że razem z mężem pracujemy i nie mamy zbyt wiele czasu dla synka. Ma niania gdzie z kolei i umiejętności dziecko anioł

Być może Maluchowi brakuje Waszej obecności i relacji? Jeśli jego niani udaje się radzić sobie z chłopcem oznacza to, że ma on umiejętności radzenia sobie z wybuchami złości. Warto zatem porozmawiać z nianią- jak wygląda ich relacja, w jaki sposób stawia synkowi granice, co pomaga mu się uspokoić itp. Inną ważną sprawą jest fakt, że jeśli spędza dużo czasu z nianią, a niewiele z rodzicami, jego relacja z nianią może być bardzo głęboka i tęskni za nią (co okazuje poprzez złość) gdy jej nie ma. Wspólne wypracowanie jednolitych metod wychowawczych i zachowań, może pomóc synkowi się odnaleźć. Warto także pomyśleć nad zwiększeniem czasu spędzanego w dzieckiem- najpierw także w obecności niani, a stopniowo zwiększając Państwa udział w czasie z synem i zaangażowaniu w zabawę z nim (bo być może na ten moment raczej "kojarzycie mu się" z wymaganiami i porą kładzenia się spać bardziej niż z radością wspólnego spędzania czasu).
Możecie Państwo także skorzystać z pomocy psychologa, psychoterapeuty rodzinnego, który wesprze w roli rodziców, przeprowadzi psychoedukację w obszarze wychowawczym, a w razie potrzeby także diagnostykę malucha.

Mgr Magdalena Golicz

Witam

Opisane zachowania świadczą o tym, że warto byłoby pójść z synem do psychologa dzieciecego.Na konsultacji specjalista określi na podstawie rozmowy z Panią i spotkania z synem możliwą przyczynę trudności. Ataki histerii mogą być związane z buntem dziecięcym podczas, którego syn chce poprzez płacz zwrócić uwagę na siebie, narzucić swoje zasady, skłonić rodzica do zmiany zdania. Niepokojące są problemy ze snem, które mogą świadczyć o nasilonym niepokoju dziecka.Możliwe, że syn chciałby spedzać z Państwem więcej czasu, tęskni i nie potrafi tego zakomunikować więc zwraca na siebie uwagę poprzez zachowanie buntownicze. Trudno jest okreslić przyczynę trudności nie mając większej ilości informacji.Zachęcam do umówienia się do psychologa.

pozdrawiam
Kamila Jakubowska