Dlaczego 1,5-roczne dziecko nie śpi w nocy?

Dzień dobry. Mam problem z córką. Córka ma 1.5 roku i nigdy nie było większych problemów ze snem. Od 3 tygodni jest strasznie. Córka zasypia koło 20 i noc w noc wstaje o 00:00. Wydaje się być wyspana i harcuje do 4:00. Po czym zasypia i nie chce rano wstawać. Córka jest przebadane. Nie idą jej zeby. Odpadamy z mężem z sił bo jak po takich nocach wstać do pracy... Błagam o pomoc bo już brakuje mi pomysłów jak przywrócić nocną harmonie

Witam, Pani córeczka jest w wieku, kiedy bardzo intensywnie się rozwija, zmiany widać czasami z dnia na dzień na zewnątrz, ale główne zmiany w narządach wewnętrznych i mózgu odbywają się wewnątrz organizmu. To wszystko ma wpływ na cały organizm dziecka i jego zachowania dotyczące zarówno ekspresji emocji jak i dotyczące głównych potrzeb tj. Sen, apetyt. Jeśli dziecko jest przebadane i jest zdrowe i nie zaszły żadne zmiany w otoczeniu dziecka, nie wydarzyło się nic stresującego, relacja między rodzicami nie uległa zmianie, to najprawdopodobniej przyczyna jest to, że Pani córeczka właśnie w taki sposób reaguje na kolejny skok rozwojowy. To co możecie Państwo zrobić w tej sytuacji to pilnować rutuałów, stałych pór posiłków, drzemek, kąpieli i kładzenia dziecka spać. Ważne jest wyciszanie dziecka przed snem, które powinno zaczac się ok 1-1,5 godz. przed snem; nie bodźcowanie go np. intensywną zabawą, spotkaniami, wyjściami. Na to jak czuje się dziecko i co przeżywa ma również wpływ stan emocjonalny rodziców, szczególnie matki, być może to też jest obszar do przyglądania się. U tak małego organizmu wszystko bardzo ekspresyjnie się zmienia, moje doświadczenia również to potwierdzają, więc przy zachowaniu wszystkiego o czym pisałam, sen córeczki również się unormuje. Skoki rozwojowe oczywiście również zawsze maja wpływ na rodziców i wieżę, że aktualna sytuacja, jest bardzo trudna dla Państwa. Pozdrawiam serdecznie