Jaką normę dla Ca 125 przyjąć?

Witam! W czerwcu skończę 40lat. A dzisiaj odebrałam wyniki Ca 125 CE4 i okazało się że CE4 mam 63,8 i gdybym miała już 40lat to jest to w normie ponieważ norma jest od 60 ale przed 40rokiem życia jest to wynik podniesiony. Jak mam to rozumieć czy rocznikowo jestem już 40latką czy jeszcze nie?

Lek. Paweł Szadkowski

Nie ma to tak naprawdę większego znaczenia, ponieważ tylko bardzo wysokie wartości markerów nowotworowych mogą nasuwać podejrzenie nowotworu, a sam wynik nie świadczy o chorobie. Przydatność markerów nowotworowych jest dużo większa w monitorowaniu choroby nowotworowej niż w stawianiu diagnozy.