Jaki wpływ na płód ma piwo 0,5%?

Wypilam piwo bezalkoholowe w ciąży (2 trymestr) po czym okazało się, że ma w rzeczywistości 0,5% alkoholu. Czy zaszkodziłam dziecku?

Lek. Katarzyna Szymczak

Taka ilość alkoholu, jednorazowo nie powinno zaszkodzić dziecku.
Pozdrawiam

Witam Panią,

przede wszystkim proszę się uspokoić i nie martwić na zapas, nerwy z pewnością nie sprzyjają ani Pani ani dziecku.
W zasadzie nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży. Alkohol jest toksyną, która przenika przez łożysko chroniące płód. Po około 40 min od spożycia go przez matkę, stężenie we krwi płodu jest podobne jak u matki. Im większa ilość alkoholu tym rozleglejsze uszkodzenia, choć nawet niewielka dawka może spowodować trwałe uszkodzenia. Jeśli chodzi o II trymestr największym zagrożeniem jest poronienie oraz osłabienie rozwoju mózgu.

Na przyszłość proszę uważnie sprawdzać etykiety przed spożyciem i podzielić się z innymi ważną uwagą, że piwo "bezalkoholowe" TEŻ ZAWIERA ALKOHOL, by coraz więcej ciężarnych było tego świadomych!

Życzę Pani i dzidziusiowi zdrówka.

Pozdrawiam,

Klaudia Zasowska