Jakie jest postępowanie przy kile?

Zrobiłem prywatnie test w Krakowie na kiłę i wyszedł dodatni. Co mam dalej robić? W poradni wenerycznej lekarz dostępny dopiero w piatek. Czekać? Czy sa jakieś inne placówki leczenia np szpital?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

kiła, nazywana również syfilisem, wywoływana jest zakażeniem bakterią zwaną krętkiem bladym. Bakteria ta dostaje się do organizmu poprzez błony śluzowe bądź uszkodzoną skórę, do czego najczęściej dochodzi podczas kontaktów seksualnych, jednakże nie jest to konieczne, ponieważ może dojść do zakażenia nawet podczas pocałunku. Do czasu wdrożenia leczenia zalecane jest wstrzymanie się od jakichkolwiek kontaktów seksualnych. Szybkie rozpoczęcie terapii daje największe szanse na wyleczenie choroby. Najlepsze efekty przynosi leczenie wdrożone w pierwszych fazach choroby. W terapii kiły najpierw podaje się znaną wszystkim penicylinę prokainową, czyli najstarszy znany nam antybiotyk. Podaje się ją dożylnie lub domięśniowo, ponieważ przyjmowana doustnie jest mniej skuteczna. U pacjentów z uczuleniem na penicylinę prowadzi się leczenie azytromycyną, ceftriaksonem, doksycykliną lub erytromycyną. W przypadku, gdy ma już Pan potwierdzony wynik, może udać się Pan na wizytę prywatną do dermatologa. Osoby, u których doszło do zakażenia krętkiem bladym, powinny być pod stałą opieką dermatologa, ponieważ to on prowadzi leczenie pacjenta i stawiać się na regularne kontrole. Przebycie kiły nie daje długotrwałej odporności, co stwarza ryzyko powtórnego zakażenia, warto więc pamiętać o bezpieczeństwie życia seksualnego - wskazane są kontakty seksualne ze stałym partnerem, stosowanie prezerwatyw podczas stosunku oraz przy seksie oralnym. Zapraszamy do lektury artykułów pod poniższymi linkami. Życzymy dużo zdrowia!

https://portal.abczdrowie.pl/kila

https://portal.abczdrowie.pl/kila-wstydliwa-choroba-ilosc-zakazen-wzrasta

https://zdrowie.parenting.pl/badanie-na-wykrycie-chorob-wenerycznych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.