Jakie jest prawidłowe tętno maluszka?

Witam,
mam pytanie odnośnie do tętna płodu, które u mojego maluszka podczas pierwszego USG wyniosło 178 uderzeń na minutę. Martwię się, czy nie jest za wysokie.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Tętno dziecka powinno pojawić się pod koniec piątego tygodnia ciąży. Początkowo wynosi ono 60-90 uderzeń na minutę. Z czasem stopniowo przyspiesza i do ósmego tygodnia mniej więcej się stabilizuje w przedziale 120-180 uderzeń na minutę, a zwykle w okolicach 160 uderzeń na minutę.
Zwykle dużo bardziej niepokojące jest dla nas we wczesnej ciąży tętno zbyt niskie, może ono bowiem wiązać się z zagrożeniem poronienia. Tak więc nie ma Pani powodów do niepokoju, wygląda na to, że dziecko rozwija się bardzo zdrowo.

Pozdrawiam serdecznie!