Kiedy należy wykonywać badania prenatalne?

Witam. Chciałabym zapytać o badania prenatalne w ciąży. Gin. prowadzący wspominał że można je zrobić odpłatnie (mam 26l). Urodziłam już zdrowego syna (z poprzedniego związku) w mojej rodzinie i obecnego męża nie było anomalii genetycznych ale wcześniej przez kilka miesięcy paliliśmy sporo marihuany ale zanim zaszłam w ciąże był miesiąc "czysty". Czy jest sens zrobienia tych badań? Czy te badania są w 100% bezpieczne? Czy dają pewną odpowiedź czy dziecko jest zdrowe czy nie?

Badania w I trymestrze ciąży mają za zadanie określić wiek ciążowy, ocenić anatomę płodu oraz ryzyko wystąpienia 3 najczęstszych zespołów genetycznych tzn. Trisomii 21, 13, 18.
Badanie prenatalne nieinwazyjne to badanie USG i test PAPPA. Czulosc badania to ok. 95%.
Pewna odpowiedź co do kariotypu płodu daje tylko badanie inwazyjne np. amniopunkcja.