Kontrolowanie przez starszego brata

Witam. Mam 22 lata,i starszego o rok brata.Mój problem jest polega na tym ze moj brat kontroluje mnie podsluchuje jak rozmawiam przez telefon,w towarzystwie mnie poucza ,nie moge miec chlopaka bo jest bardzo zazdrosny nawet o kolegow. Jak jestesmy sami w domu to robi mi awantury. Chcialabym wiedziec jaki moze byc powod u niego i jak z nim rozmawiac. Prosze o pomoc. Pozdrawiam

Witam,
być może pani brat czuje się za panią odpowiedzialny, jednocześnie traktując paniuą jak małą siostrzyczkę. Jeśli nie podoba się pani jego zachowanie, proszę z nim o tym porozmawiać, gdy będziecie sami w domu. Proszę powiedzieć o swoich uczuciach, jakie budzi w pani jego krytyka przy znajomych. Być może on nie zdaje sobie sprawy z tego, że za bardzo ingeruje w pani życie i że pani to sprawia kłopot lub przeszkadza.
Proponuję szczerą rozmowę z bratem.
Pozdrawiam

Warto jasno i wyraźnie postawić granice. Jeśli nie życzy Pani sobie takich zachowań, warto powiedzieć to bratu. Powiedzieć o swoich uczuciach z tym związanych, o oczekiwaniach wobec brata, a także tym czego Pani nie może zaakceptować i jakie konsekwencje i kroki Pani podejmie w razie nie zaprzestania tych zachowań. Ma Pani prawo do samodzielności i samodecydowania. I choć podobne zachowania mogą wynikać z troski, uzdrowienie atmosfery pomaga budować bardziej trwałą i bliska relację.

Wasza więź wydaje się wciąż bardzo bliska, choć oboje jesteście w wieku, w którym buduje się już swoje własne życie i relacje, niezależnie i autonomicznie. Oboje jesteście dorośli. Być może starszy brat ma trudności z zaakceptowaniem Pani dorosłości. Lecz czy Pani sama ją dostrzega, akceptuje i chce w nią wkroczyć? Relacje pomiędzy rodzeństwem zmieniają się w dorosłym życiu. Taka jest kolej rzeczy. Szczerość w stosunku do bliskich i przyjęcie odpowiedzialności za siebie i swoje życie jest naturalne i zdrowe.