Krążenie oboczne w kończynach dolnych

Czy w miarę dobre krążenie oboczne w kończynach dolnych zrekompensuje fakt, iż aorta podkolanowa jest niedrożna w 85%, udowa powyżej 60%?? Czy muszę jednak udać na zabieg udrożnienia tętnic??

Aleksander Ropielewski

Zależy to od przepływów w dystalnych częściach kończyny dolnej. Jeżeli są prawidłowe można się wstrzymać z operacją udrożnienia. Później wyniki leczenia są jednak gorsze.