Krwawienie po miesiączce a okres okołomenopauzalny

Mam 54 lata i miesiączkuję nieregularnie. Ostatnio pojawia się znów regularnie, ale po tygodniu pojawiła się znowu z takimi samymi objawami, gdy zaczyna się miesiączka, tzn. w pierwszym dniu lekki ból brzucha i słabe krwawienie. Jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się żeby po tygodniu był następny okres. Czy tak się zdarza przy przekwitaniu, czy to coś niepokojącego?

Witam! Opisane krwawienie może mieć charakter krwawienia śródcyklicznego, czyli nie związanego z cyklem menstruacyjnym. U kobiet w wieku okołomenopauzalnym jest ważny objaw, który może wskazywać na choroby endometrium, czyli błony śluzowej trzonu macicy. Szczególnie poważną przyczyną, którą należy wykluczyć jest rak endometrium. Dlatego konieczna jest wizyta u ginekologa w celu badania fizykalnego oraz wykonania ewentualnych badań dodatkowych (cytologia, USG przezpochwowe, markery nowotworowe). Na podstawie tych badań specjalista zaleci ewentualne dalsze postępowanie. Pozdrawiam serdecznie!