Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa a aktywność fizyczna

Mam 36 lat, pracuję jako kierownik działu handlowego. Jest to praca głównie siedząca. Jestem osobą wysportowaną, zimą jeżdżę regularnie na nartach, regularnie jeżdżę na rowerze, na rolkach, dwa razy w tygodniu uczęszczam na zajęcia Bachaty i Salsy, gram raz w tygodniu w squasha. Od jakiegoś czasu odczuwam bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym promieniujące po prawym pośladku do samej stopy. Bóle nasilają się szczególnie po dłuższych podróżach samochodem czy też samolotem. Wykonałem zdjęcie RTG: KR09 - Lędźwiowy - AP + bok. Wynik zdjęcia to: "W odcinku lędźwiowym kręgosłupa zniesienie fizjologicznej lordozy. Dyskopatia L5-S1. Kręgozmyk przedni na poziomie L5-S1 w postaci przemieszczenia kręgu L5 i wyżej leżących w stosunku do S1 o około 10 mm." Mam pytania. Jaka może być przyczyna takich zmian? Jak poważne są to zmiany? Jakie jest leczenie? W jakim stopniu mogę zachować moją aktywność sportową?

Witam! Według przytoczonego opisu - w odcinku lędźwiowym kręgosłupa obecne są przede wszystkim zmiany zwyrodnieniowe. Kręgozmyk może być powikłaniem urazu. Doradzam konsultacje neurochirurgiczną - na podstawie opisu i obrazu radiologicznego specjalista oceni stopień nasilenia zmian i możliwości leczenia. Prawdopodobnie przed podjęciem ostatecznej decyzji konieczne będzie wykonanie dokładniejszych badań obrazowych - m.in. rezonansu magnetycznego. Istotnym elementem terapii są indywidualnie opracowane ćwiczenia rehabilitacyjne. Pozdrawiam