Męty, migotanie widzenia, iskierki w oczach - co to jest?

Witam, od roku jestem posiadaczem mętów, do tego teraz doszły takie efekty jak - migotanie obrazu, przez chwilę jak naświetlę oczy i popatrzę w ciemne miejsce, to mam to przez parę sekund - iskierki w oczach, takie małe iskierki, uciekające, wijące się po oczach, strasznie denerwujące. Jest ich mnóstwo w biały dzień zawsze, lecz w nocy już ich nie ma. W dzień pojawiają się i znikają każda z osobna - jak patrzę na latarnię, widzę jakby promienie światła strasznie się rozbijały na takie coś jak promienie nad obrazkami z Jezusem. Proszę o odpowiedź, co to może być? Czy to siatkówka?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam !

W ciele szklistym, czyli galaretowatej substancji wypełniającej nasze oko z wiekiem dochodzi do powstawania zagęszczeń w jednych i rozwodnienia w innych miejscach. Te zagęszczenia widzimy jako latające "muszki", "paproszki", potocznie nazywane mętami.

Iskierki, jakie widzimy zaraz po naświetleniu oka, a dokładnie mówiąc siatkówki, po przeniesieniu wzroku w ciemne miejsce są sprawą normalną i nie ma powodu leczyć tego objawu. Nie zalecałabym jednak eksperymentować i specjalnie naświetlać oczy, bo nadmiar światła nie jest dobry dla siatkówki.

Natomiast powodów powstania promieni wokół źródła światła może być kilka, np. zaburzenia rogówki, zaćma i różne schorzenia siatkówki. Ten objaw powinien Pan przedyskutować ze swoim lekarzem okulistą, który po przeprowadzeniu badania na pewno określi jego przyczynę.

Pozdrawiam