Mononukleoza i jej skutki

MAMY PROBLEM. OTÓŻ NASZA 10-LETNIA CÓRKA SKARŻY SIĘ BEZ PRZERWY NA BÓLE BRZUCHA, GŁOWY, OGÓLNIE MA ZŁE SAMOPOCZUCIE. W 2006 R. LEŻAŁA W SZPITALU NA ZAPALENIE WĘZŁÓW CHŁONNYCH I MONOUKLEOZĘ ZAKAŹNĄ. OD TAMTEJ PORY, CO NAJMNIEJ DWA RAZY W ROKU MA ROBIONĄ MORFOLOGIĘ Z ROZMAZEM. ZA KAŻDYM RAZEM NIE WYCHODZI ONA DOBRZE. LEKARZ RODZINNY TWIERDZI, ŻE TO NIC TAKIEGO, SAMO PRZEJDZIE. NIE WIEMY, CO MAMY ROBIĆ. DO JAKIEGO LEKARZA SIĘ WYBRAĆ? PROSIMY O POMOC.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

mononukleoza zakazna to choroba wywoływana przez wirusa Epsteina-Barra (EBV), gdzie żródłem zakażenia jest chory człowiek, a dokładnie jego ślina i przedmioty nią zanieczyszczone. Objawia się gorączką, zapaleniem gardła i migdałków, powiększeniem węzłów chłonnych, często wątroby i śledziony, wysypką oraz występowaniem we krwi nietypowych limfocytów, wykrywanych w testach diagnostycznych. Niewłaściwie lub zbyt póżno rozpoznana może dawać powikłania (zakażenia bakteryjne; powikłania hematologiczne: niedokrwistość, małopłytkowość; porażenia nerwów czaszkowych, pęknięcie śledziony), lecz są to wszystko tzw. powikłania wczesne, które pojawiają się podczas czy tuż po chorobie. Występować też może powikłanie późne pod postacią chorób rozrostowych układu chłonnego (najogólniej ujmując - chłoniaki).

Nie wiem, jakie nieprawidłowości utrzymują się w morfologii córki, ale jeśli tak żle się czuje, proszę zgłosić się niezwłocznie do pediatry, potrzebne będą dodatkowe badania podstawowe (rtg, usg brzucha) bądź od razu do hematologa celem konsultacji.

Pozdrawiam.