Możliwość zarażenia opryszczką poprzez współne jedzenie i picie

Witam, czy mogę się zarazić opryszczką (jeżeli ktoś nie ma wirusa) a dotknoł swoim widelcem którym jadł moje jedzenie? I piłam z jego butelki?Bardzo się martwię opryszczką dlatego czekam na szybką odpowiedz

Dzień dobry,

Tak- może się Pani zarazić opryszczką poprzez kontakt pośredni w wyniku styczności z przedmiotami, na których znajduje się ślina chorego (czyli picie z tej samej butelki) lub przez kontakt bezpośredni z nosicielem wirusa opryszczki.

Pozdrawiam serdecznie.

Mgr Marta Kociatyn

W początkowej fazie dolegliwości jest to jedna z dróg przenoszenia wirusa - dopiero wysuszone strupki nie są niebezpieczne.

Pozdrawiam
lek., lek.stom., Bogdan Jaremczuk