Na czym polega samoakceptacja?

Na czym właściwie polega samoakceptacja? Ja tego nie wiem, chociaż leczę się u psychologa 4 lata. Mam shizofrenię paranoidalną. Kiedyś jako dziecko podpaliłam z ciekawości papierek na biurku, innym razem wyszłam do kolegi z nożem od masła! Nie akceptuję podobnych zachowań, dlatego, że są one złe. Mimo tego ciągle je powtarzam. Jak to zaakceptować? Ciągle popełniam jakieś gafy. Nie lubię siebie! Co powinnam zrobić, by ocalić poczucie wartości? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Są różnice między posiadaniem wiedzy na jakiś temat (np. skonstruowaniem definicji samoakceptacji) a odczuwaniem tego, doświadczaniem. Rozróżniłabym tez brak akceptacji zachowań między brakiem akceptacji siebie. To nie to samo przecież nie akceptować zachowań agresywnych u kogoś a nie akceptacja tej osoby. Z całą pewnością warto te tematy zgłębić z prowadzącym Panią psychoterapeutą.

Dzień dobry, myślę że najlepiej tego typu dylematy omawiać z psychologiem z którym pani pracuje, do czego zachęcam. Pozdrawiam.

Witam,

zachęcam do poruszenia tego tematu podczas spotkań z psychologiem. Z pewnością jest to odpowiednie miejsce, by głębiej potraktować temat tego, w jakim stopniu się Pani akceptuje, Pani przekonaniom na swój temat i innych, a także przyjrzeć się Pani mocnym stronom (którym chyba nie poświęca zbyt wiele czasu, a warto!), temu wszystkiemu co Pani w sobie lubi, a nie tylko wybranym sytuacjom, które się Pani nie podobają. Warto przyjrzeć się bliżej sobie i sprawdzić, czy przypadkiem nie jest Pani zbyt surowa dla siebie? Mogą to być bardzo ciekawe tematy na sesję z psychologiem.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel
http://www.nietylkochwile.pl/pl/psycholog-online,3.html