Niedoczynność tarczycy a wzrost wagi u 31-letniej osoby

Dzień dobry. Mam uregulowaną niedoczynność tarczycy, 164cm wzrostu i 67 kg wagi. Powiedziałam endokrynologowi, że przytyłam kilka kg od czasu zwiększenia dawki euthyroxu. Lekarz zapisał mi Metformax żeby nie tyć (nie mam cukrzycy). Kiedy mogę spodziewać się efektów, np.schudnięcia? Czy ten lek może wywołać cukrzycę (moja babcia zmarła na powikłania związane z cukrzycą na którą zachorowała w czasie ciąży- brała insulinę). Dziękuję za odpowiedź.

Lek. Tomasz Budlewski

Metformax to lek przeciwcukrzycowy. Proponuje kierować się zaleceniami lekarza prowadzącego,

Aleksander Ropielewski

Euthyrox nie wywołuje cukrzycy. Wymiernego efektu działania metformaxu na gospodarkę węglowodanową można się spodziewać po około miesiącu.