Nieprawidłowe komórki nabłonka gruczołowego

witam, właśnie otrzymałam wyniki cytologii:czynniki infekcyjne (mikroorganizmy), niespecyficzna infekcja bakteryjna, nieprawidłowe komórki nabłonka gruczołowego AGC) - kanału szyjki (endocerwikalne), w zaleceniach napisano żeby wykonać kolposkopię z wreyfikacją hisopatoloiczną - czy to znaczy że to jest rak? m.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, wynik AGC oznacza obecność atypowych komórek gruczołowych w cytologii. Aby stwierdzić ich pochodzenie wykonuje się kolposkopię. Wynik AGC może sugerować obecność komórek nowotworowych, ale mogą to być również komórki innego niż nowotworowe pochodzenia. cytologia ma zbyt niska czułość, by zróżnicować pochodzenie komórek AGC, dlatego konieczna jest kolposkopia. Pozdrawiam.