O czym mogą świadczyć te objawy?

Witam serdecznie,

do przedszkola, w którym pracuję jako nauczycielka, uczęszcza 4-letnia dziewczynka. Nie mówi, jedynie wydaje z siebie niezrozumiałe dźwięki, np.: kiedy ogląda książkę, wydaje przy tym dźwięki, jakby naśladowała czytanie. Unika kontaktu wzrokowego. Bawi się z reguły sama, czasami przyłącza się do grupy, ale nie bierze udziału w zabawie, choć próbuje. Kiedy czegoś chce, ciągnie wychowawcę za rękę, także nawiązuje kontakt niewerbalny. Nie unika kontaktu fizycznego, potrafi podejść bardzo blisko, usiąść na kolanach. Jeżeli się ją do czegoś przymusza, potrafi bardzo głośno krzyczeć, wpada w furię. Lubi dokuczać starszej siostrze, śmieje się wówczas. Często chodzi na palcach. Co to może być za zaburzenie? Serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam, Kacha.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Rzeczywiście, objawy, o których Pani pisze, mogą mocno zaniepokoić. Trudno na podstawie opisu jednoznacznie zdiagnozować dziewczynkę. Radziłabym skonsultować się z lekarzem pediatrą, który mógłby pokierować rodziców dziecka do najbliższego lekarza neurologa lub psychiatry. Pomocna byłaby również konsultacja w poradni psychologiczno-pedagogicznej lub w ośrodku wczesnej interwencji. Jeżeli po tych konsultacjach padnie wstępna diagnoza całościowych zaburzeń rozwojowych, proponowałabym niezwłocznie nawiązać kontakt ze  specjalistycznym ośrodkiem zajmującym się tym zaburzeniem, najbliższym miejsca zamieszkania.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Jakie to zaburzenie zapewne oceni psycholog. Faktem jest, że dziewczynka powinna być objęta terapia lgopedyczną i być może przebadana w kierunku zaburzeń rozwojowych i integracji sensorycznej. Powinniście porozmawiać z rodzicami i zasugerować wizytę u psychologa.
Pozdrawiam AM