Określenie rodzaju cukrzycy

MÓJ C:PEPTYD PRZED GLUKAGENEM WYNOSI 1'50 NG\ML A PO GLUKAGENIE 2,76 NG\ML WIĘC MOJE PYTANIE BRZMI JAKI TO JEST TYP CUKRZYCY?????

Dzień dobry!
Określenie stężenia peptydu C jest w tej chwili jednym z najdokładniejszych badań na poznanie rzeczywistej produkcji insuliny przez trzustkę. Prawidłowo stężenie C peptydu na czczo (minimum 8 godzin po ostatnim posiłku) powinno wynosić 0,2-0,6 nmol/l (0,7-2,0 μg/l), a po podaniu glukagonu 1-4 nmol/l. Jeżeli stężenie peptydu C mieści się w normie (zwłaszcza tej po podaniu glukagonu) to znaczy, że trzustka posiada jeszcze odpowiednie zapasy insuliny.
Pozdrawiam!

Poziom wyjściowy jest w normie. Ocena wartości w teście prowokacyjnym z glukagonem powinna uwzględniać całokształt obrazu klinicznego a zwłaszcza masę ciała i czas trwańia cukrzycy. W rozróżnieniu typu cukrzycy bardziej pomocne jest oznaczanie poziomu przeciwciał przeciw dekarboksylazie kwasu glutaminowego oznaczane jako anty-GAD. Niestety w części rozpoznań zwłaszcza dotyczących rozróżnienia miedzy typem 1 a 2 u osób dorosłych nie jest możliwe określenie tego metodami laboratoryjnymi i ostateczna diagnozę stawiamy na podstawie szeroko pojętego stanu klinicznego.