Polipowate zgrubienia błony śluzowej trzonu w pęcherzyku żółciowym a wskazania do operacji

Polipowate zgrubienia błony śluzowej trzonu w pęcherzyku żółciowym Witam. Mam 30lat M.Przy badaniu USG jamy brzusznej wyryto u mnie w pęcherzyku żółciowym polipowate zgrubienia błony śluzowej trzonu o średnicy 3mm.Po roku powtórzyłem badanie i te zgrubienia mają 4mm.Byłem z tym u chirurga i od razu podjął decyzję o wycięciu tego.Czy naprawdę jest potrzeba wycinania?w ogóle nie uzyskałem żadnego wyjaśnienia na temat tych polipów jak i wycinania.. Witam ponownie-Lepiej wycinać,czy powtórzyć USG?

Jak już pisałem poprzednio podtrzymuję: "dopiero po wycięciu woreczka będzie wiadomo co to za licho tam siedzi i rośnie ! Rosnąć lubią różne zmiany często nowotworowe i zapewne to skłoniło chirurga do podjęcia takiej"

Witam.
Najczęstrzą przyczyną zgrubień błony sluzowej pęcherzyka żółciwego sa polipy pęcherzyka. Nie jest to groźne jednak ze względu na lokalizację często usuwa sie je razem z pęcherzykiem żółciowym. Mogą działać jak zatyczka gdy ich położenie jest w szyi pęcherzyka, co powoduje nadciśnienie żółci i dolegliwości kolkowe.
Czy może rozwinąć sie z tego choroba nowotworowa? Zdania na ten temat są podzielone, wychodzi się z założenia, że jeżeli są struktury w takich miejscach gdzie ich być nie powinno to lepiej usunąć. Gdy do tego występuje kamica pęcherzyka żółciowego to już nie ma wątpliwości.

Dr n. med. Marek Rawski

Szanowny Panie - polipowate zgrubienie ściany pęcherzyka żółciowego jest "wstępną" formą rozwoju raka pęcherzyka. Jest to niezwykle złośliwa postać - nie daje szany choremu. Namawiam Pana ( z moim 25-letnim doświadczeniem) do poddaniu się zabiegowi - tym bardziej, że wykonuje się go rutynowo laparoskopowo - okres rehabilitacji - kilka dni.

Pozdrawiam, Dr n.med. Wojciech Kawiorski, Specjalista Chirurg.