Poziom hemoglobiny 12.0 a niemożność oddania krwi

Witam. Dziś w szkole miałam możliwość oddania krwi. To miał być mój pierwszy raz. Zrobiono mi badanie, poziom hemoglobiny to 12.0. Odrzucono mnie. Wiem,że norma u kobiet jest od 12,więc nie rozumiem na jakiej podstawie zostałam odrzucona. Poziom ciała przekracza 50kg. Kiedy zobaczono mój wynik, nie wykonano żadnych dodatkowych badań. Zaznaczam,że nie jestem w ciąży.

Lek. Tomasz Budlewski

W trakcie oddawania krwi konieczny jest nieco wyższy poziom hemoglobiny niż uznaję się za prawidłowy. W przypadku kobiet poziom ten wynosi 12,5 g/dl, a u mężczyzn 13,5 g/dl. Na akcjach wyjazdowych, takich jak pobieranie krwi w szkole nie przeprowadza się dodatkowych badań, na takich akcjach sprawdza się tylko poziom hemoglobiny przenośnymi zestawami. Proponuję udać się do regionalnego centrum krwiodawstwa, gdzie wykonywana jest pełna morfologia krwi przed kwalifikacją do krwiodawstwa.