Niski poziom hemoglobiny

Witam. Proszę o interpretację wyników krwi: hemoglobina 7,4 g/dl, hematokryt 26,8 %, MCV 58,4 fl, MCH 16,1 pg, MCHC 27,6 g/dl, RDW 20,1 %, Płytki krwi 543 G/L, MPV 8,8 fl. Od jakiegoś czasu bardzo źle się czułam, strasznie słabo, ale ostatnio jest coraz gorzej, nie mam już na nic sił, mam wszystkie objawy anemii. Zaczęłam sama brać żelazo, ale mój żołądek nie toleruje tabletek. Czy można w inny sposób podnieść poziom hemoglobiny? Jakie potrawy warzywa owoce mogą mi te hemoglobinę podwyższyć. Czy to prawda ze wystarczy pic dużo soku z marchwi aby wyniki były dobre? Z góry dziękuję za poradę.pozdrawiam.
ponad rok temu

Witam!

Wynik Pani morfologii krwi pozwala na rozpoznanie niedokrwistości mikrocytarnej niedobarwliwej, która najczęściej wynika rzeczywiście z niedoboru żelaza. Niepokojąca jest także podwyższona ilość płytek krwi, która budzi podejrzenie, że u podłoża niedokrwistości może leżeć poważna choroba.

Stężenie hemoglobiny 7,4 g/dl uważane jest za ciężką niedokrwistość. Postępowanie w takiej sytuacji w żadnym wypadku nie powinno ograniczać się do doustnej suplementacji preparatami żelaza, których dodatkowo Pani nie toleruje! Konieczna jest dokładna diagnostyka celem odnalezienia przyczyny anemii, a następnie odpowiednie leczenie. Biorąc pod uwagę Pani pogarszający się stan i bardzo niskie stężenie hemoglobiny, powinno to odbywać się w warunkach szpitalnych. Należy poprosić lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie do szpitala, bądź zgłosić się bezpośrednio na izbę przyjęć.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.

Magdalena Mroczek

Witam,

Zbyt mały poziom hemoglobiny oznacza niedokrwistość. Norma hemoglobiny dla osób dorosłych to w przypadku kobiet 12–16 g/dl, a dla mężczyzn wartość określa się na 14–18 g/dl. Hemoglobina rzędu 7,4 g/dl świadczy o ciężkiej niedokrwistości. U osób starszych normy hemoglobiny są odpowiednio niższe. Jeśli wraz ze zmniejszoną ilością hemoglobiny dochodzi do zmniejszenia ilości krwinek czerwonych i hematokrytu, w takim przypadku możemy mówić o anemii.

Do objawów anemii należą: przewlekłe zmęczenie, zawroty głowy,osłabiona koncentracja, obniżony nastrój,bladość skóry,przyspieszenie czynności serca,
omdlenia oraz zaburzenia miesiączkowania u kobiet.

Koniecznie należy znaleźć przyczynę niedokrwistości. W Pana/Pani przypadku zmniejszony jest również inny parametr-MCV. Normy MCV wynoszą od 82-92 fl. W Pana/Pani przypadku MCV jest znacznie poniżej normy. Może to świadczyć o niedoborze żelaza. Żelazo jest niezbędne do funkcjonowania naszego organizmu, w naszym organizmie znajduje się 4-5 gramów żelaza. 70 proc. jego zgormadzona jest w hemoglobinie. Jeśli chodzi o dzienne spożycie żelaza to kobiety do 50. roku życia powinny spożywać 18 mg; powyżej 50. roku życia - 10 mg, a mężczyźni - 10 mg.

Jeśli chodzi o przyczyny niedoboru żelaza to może to być oczywiście związane z niedostatecznym przyjmowaniem żelaza. Soki cytrusowe, tj. sok pomarańczowy i sok grejpfrutowy mogą poprawić wchłanianie. Z drugiej strony substancje tj. kawa, herbata mogą utrudnić wchłanianie żelaza. Poza tym niektóre choroby przewodu pokarmowego mogą również zaburzać wchłanianie żelaza. Organizm wchłania jedynie 10 proc. spożywanego z pokarmem żelaza.

Jeśli chodzi o suplementację żelaza to można suplementować je w postaci doustnej lub w postaci zastrzyków. W przypadku ciężkiej anemii często niezbędne jest podawanie zastrzyków. Z całą pewnością picie soku z marchwi w Pana/Pani przypadku nie wystarczy. Należy zgłosić się do lekarza rodzinnego i przeprowadzić pełną diagnostykę, a potem być może zastosować suplementację żelaza w postaci zastrzyków.