Jaki musi być poziom hemoglobiny, aby można było bezpiecznie zajść w ciążę?

Witam,
mam 27 lat, kobieta. Odkąd pamiętam, zawsze miałam problemy z niskim poziomem hemoglobiny. Obecnie jej poziom wynosi 11,1, czerwonych krwinek jest 3,78, a żelaza 88. Chciałabym zacząć starać się o dziecko.
Hematolog mówi, że nie ma przeciwwskazań, natomiast ginekolog, że poziom hemoglobiny musi wzrosnąć. Jednakże nigdy nie powiedział, ile powinno być, aby mogła zajść w ciążę. Czy mogą mi Państwo udzielić takiej informacji?
Pozdrawiam serdecznie

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Podczas ciąży poziom hemoglobiny będzie spadał wskutek rozrzedzenia krwi i pobierania żelaza przez rosnące dziecko. Stąd obawy ginekologa o jej obniżony poziom u Pani. Przyjmuje się dolną granicę normy na 12 g/dl, myślę, że nie powinna mieć Pani problemu z osiągnięciem tej wartości przy odpowiednim dobraniu diety.
Najczęściej niski poziom hemoglobiny wiąże się z niedoborem lub zaburzeniem przyswajania żelaza. Powinna Pani spożywać produkty mięsne zawierające duże ilości łatwo przyswajalnego żelaza, jak wołowinę, wątróbki czy kaszankę, ale jednocześnie zielone warzywa - brukselki, brokuły czy fasolkę szparagową, które same zawierają żelazo i jednocześnie witaminę C, która pozwala lepiej przyswajać żelazo z mięsa. Ważne jest spożywanie owoców, szczególnie bogatych w witaminę C, jak czarna porzeczka, kiwi czy cytrusy.

Pozdrawiam serdecznie!