Problemy z koncentracją u 18-latka

Mam 18 lat i problemy z koncentracją. Nie potrafię się skupić słysząc rozmowy czy programu typu Dlaczego ja? . Mam młodsze rodzeństwo, które ciągle biega i krzyczy, niedosłyszącego ojca, który mówi donośnym głosem, momentalnie przestaję się koncentrować na zadaniu denerwuję się i rozpraszam.Czy to normalne? Proszę o radę, próbowałam zatyczek, muzyki klasycznej, w bibliotece nie mam możliwości się uczyć. Słyszałam, że mózg jest elastyczny, wobec tego czy jest możliwe, żeby się ,,przeprogramować'?

Witaj,
jest raczej oczywiste,że podane warunki pracy umysłowej są czynnikiem zakłócającym.Nikt poważny w tym przypadku nie będzie zachęcał Cię do "przeprogramowania",niezaleznie,co rozumiesz przez to określenie,ale do wyjścia z obecnego otoczenia na okres nauki.
Pozdrawiam.

Odporność na dystraktory i optymalny poziom pobudzenia mózgu (czyli odpowiednia do koncentracji ilość docierających do niego bodźców) jest różna u rożnych ludzi. W warunkach w jakich Pani się uczy, wiele osób mogłoby mieć trudności ze skupieniem i koncentracją. Tym samym- wnioskując z opisu trudności- Pani zdolność do koncentracji prawdopodobnie mieści się w granicach normy.
W takiej sytuacji często jedynym wyjściem jest zadbanie o zmianę warunków- może inna pora uczenia się (np rano, gdy inni jeszcze śpią)? Inne miejsce? (nauka u koleżanki lub kogoś bliskiego). Ważna byłaby także rozmowa z rodziną, wyjaśnienie Pani potrzeby nauki i większego spokoju i wspólne wypracowanie rozwiązań. Np takich godzin, w których w domu wycisza się część aktywności, wyłącza się telewizor itp.