Proszę o interpretację wyniku morfologii mojego 5-miesięcznego synka

Podaję tylko te parametry, które odbiegają od normy. RBC 4,42 M/ul, HGB 11,4 g/dl, HCT 33,3%, MCV 75,4 fl, MCHC 25,8 pg, RDW-CV 14,8%, LYMPH% 51%. Rozmaz mikroskopowy: podzielone 23%, kwasochłonne 11%, limfocyty 62%.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Normy podane na wydruku wyniku najprawdopodobniej opracowano dla osób dorosłych, co jest charakterystyczne dla większości laboratoriów wykonujących analizy krwi. Wyniki są prawidłowe w odniesieniu do płci i wieku dziecka, z dwoma jednak zastrzeżeniami: MCHC - czy podana wartość nie dotyczy parametru MCH? Jeśli nie, to jest obniżona. Odsetek granulocytów kwasochłonnych jest nieco podwyższony. Jeśli wykonano oznaczenie stężeń bezwzględnych i jest ono prawidłowe, nie ma powodu do zmartwień. Jeśli nie wykonano takiego oznaczenia, należy to zrobić.

Proszę pamiętać, że pełna interpretacja wyników musi uwzględniać stan dziecka - a więc konieczny jest wywiad lekarski i badanie dziecka oraz porównanie z poprzednimi wynikami.

Pozdrawiam