Przetoka na podniebieniu

Od kiedy pamiętam tzn. od dzieciństwa mam niewidoczną przetokę w podniebieniu , cm za górną jedynką, przednie górne zęby nigdy nie były leczone, nie było takiej potrzeby chodzę regularnie do dentysty jednak nigdy nie przyznałem się żadnemu lekarzowi do takiej niedogodności, piszę niedogodności ponieważ zazwyczaj mam wrażenie że przetoki nie ma a niekiedy pojawiają się bąbelki np. podczas mocniejszego zasysania napoju a są takie dni kiedy nie ma takich objawów. Czy to coś poważnego?

Dzień dobry, koniecznie musi Pan pokazać to lekarzowi. Nawet w nieleczonych jedynkach mogło dojść do zapalenia, a w konsekwencji do obumarcia miazgi, na przykład w skutek nawet niezbyt silnego urazu. Przetoki w tym obszarze mogą mieć jednak również inne pochodzenie, nie tylko od zębów. Ważne jest, żeby znaleźć źródło tej, jak to Pan nazwał, niedogodności. Oczywiście może to być też, niegroźna niedrożność ślinianki, pisze Pan bowiem o bąbelkach podczas zasysania. Warto się dowiedzieć się skąd się wzięły zakłócenia w naszym organizmie i w miarę możliwości je usunąć. Serdecznie pozdrawiam Urszula Jarosz