Opuchlizna nad leczonym zębem

Wczoraj odrazu nad gorna jedynka, na podniebieniu pojawila sie opuchlizna, czulam jak pulsowala, i bolala. Dzisiaj rano wstalam a na koncu zeba pojawila sie tak jakby ranka, na dole. Opuchlizna sie powiekszyla, jak dotykam jezykiem to czuje spuchniety babel. Dalej pulsuje, boli, i mam uczucie " ciagniecia", czasami jakby rwalo mi tego zeba:((, miesiac temu mialam nakladana plombe, bo mialam skrusaony ten zab, ale chyba watpie ze po miesiacu moflo sie cos stac. Co to moze byc? Pomocy;(

Witam, opisane objawy obrazują ropien okolowierzchokowy
który wytworzył przetokę na podniebieniu. Jeżeli ukruszony ząb był wynikiem urazu, to prawdopodobnie doszło do obumarcia miazgi ( nerwu ) i tworzący sie stan zapalny daje takie objawy. Jeżeli nie było urazu, to zbyt duży ubytek mógł też spowodować obumarcia zęba. Musi się Pani rownież liczyć z tym, że ząb może zmienić barwę .
Pozdrawiam :)