Relacja z mężczyzną chorym na schizofrenię

Witam Poznałam niedawno mężczyznę, którego bardzo polubiłam. Jest bardzo inteligentny, wrażliwy, potrafi pięknie mówić, pisać itp. Okazało się,że ma zdiagnozowana od lat schizofrenię. Nie wiem czy powinnam angażować się w jakikolwiek sposób w związek z nim,,,,nawet oparty wyłącznie na przyjaźni. Bardzo mi go żal i chciałabym bardzo pomóc mu w jakikolwiek sposób. Proszę o opinię. Z góry dziękuję.

Dzień dobry,

Może warto odpowiedzieć sobie na pytanie czego się Pani boi w relacji z osobą chorującą na schizofrenię ? Do momentu usłyszenia diagnozy - był dla Pani kimś interesującym, ciekawym ... i tylko sama "etykietka" spowodowała to, że zastanawia się Pani nad zerwaniem znajomości. Podejrzewam, że on sam też nie chciałby relacji / znajomości wynikającej ze współczucia.

Dzień dobry!

Osoby cierpiące na choroby psychiczne, jeśli leczą się, są pod stałą opieką lekarza psychiatry i psychoterapeuty, nie są niebezpieczne i mogą tworzyć dobre relacje z ludźmi. Być może mężczyzna potrzebuje pomocy lub wsparcia w radzeniu sobie z chorobą - może go Pani o to zapytać. A być może wcale nie - po prostu chce miłego towarzystwa, znajomości, wspólnego spędzania czasu lub przyjaźni i nie oczekuje współczucia. Zachęcam do rozmów. Często osoba chora (kiedy jest w dobrym, stabilnym stanie) chętnie wyjaśni specyfikę swojej choroby, opowie o tym, jak chciałaby, żeby się wobec niej zachowywać, w jaki sposób można jej pomóc na co dzień.

Pozdrawiam!