Ryzyko zakażenia hiv bądź hcv u ortodonty

Dzień dobry. Chciałam zapytać o ryzyko zakażenia hiv bądź hcv u ortodonty. Czy wszystkie końcówki narzędzi powinny być zakładane na oczach pacjenta? Czy dopuszczalne jest żeby one wisiały sobie już na pulpicie? Pytam, ponieważ na ostatniej wizycie miałem zdejmowany retainer. Ortodontka usunęła mi klej narzędziami z tego pulpitu, szlifowała i "borowała" te zęby na których znajdował się klej. Jaka jest szansa na zarażenie?

Jeżeli lekarz stomatolog, zabiegowiec.. w gabinecie, w miejscu pracy postępuje zgodnie z przyjętymi zasadami może Pan w tym gabinecie czuć się bezpiecznie.

Witam serdecznie,
Jeżeli lekarz stomatolog postępuje zgodnie z obowiązującymi zasadami jeśli chodzi o przestrzeganie sterylności narzędzi, to nie ma żadnych powodów do obaw. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, zawsze można upewnić się pytając bezpośrednio stomatologa wykonującego zabieg.
Dla uspokojenia mogę dodać, że zdejmowanie retainera wykonane w prawidłowy sposób jest zabiegiem nieinwazyjnym.