Spadek krwinek czerwonych i wysoki poziom żelaza

witam. ostatnio na wynikach wykazało, że mam spadek krwinek czerwonych i zbyt wysokie żelazo, dokładnie 225, które ciągle mi rośnie mimo, że nie jem mięsa. mogę dodać, że w ciągu roku schudłam 14 kg, po czym znów przytyłam i schudłam. aktualnie moja waga wynosi 40 kg przy 162 cm. staram się tyć, ale mimo mojego jedzenia waga stoi w miejscu. odżywiam się zdrowo, jem dużo białka, ale mało tłuszczy. czym może być spowodowane podwyższone żelazo i spadek krwinek?

Witam! Podwyższony poziom żelaza może świadczyć po prostu o tym, że w dniu poprzedzającym badanie spożywała Pani bogate w żelazo pokarmy. Izolowany pomiar stężenia żelaza nie odzwierciedla jego zapasów w organizmie. Aby uwidocznić je w pełni wskazane jest oznaczenie wszystkich parametrów gospodarki żelazem - UIBC, TIBC i ferrytyny.