Suplementacja i badania w ciąży

Witam, 6 miesięcy temu poroniłam samoistnie w 7 tygodniu (nieznane przyczyny). Wczoraj zrobiłam 3 testy i jestem w ciąży! Mieszkam w UK i lekarze tutaj zlecają tylko kwas foliowy do 3. miesiąca, a dopiero w 3. zlecają USG i badania. Jak wygląda opieka w Polsce? Czy w mojej sytuacji powinnam być monitorowana od razu? Co mogę zrobić dla siebie i dziecka do tego 3. miesiąca? Dziękuję.

Witam! Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wykonanie trzech badań USG w czasie całego trwania ciąży. Pierwsze badanie powinno przypadać na 11-14 tydzień ciąży. Jest to idealny czas na wykonanie badania ze względu na wielkość płodu, która umożliwia ocenę narządów wewnętrznych oraz ryzyko wystąpienia chorób, będących wynikiem wad chromosomalnych. Choć nie jest to na pewno dla Pani informacja pocieszająca, w ciągu pierwszych 8 tygodni aż 15% ciąż kończy się poronieniem, zwykle bez ustalonej przyczyny. Pani historii ginekologiczno-położnicza nie wymaga wykonywania wcześniejszych badań ultrasonograficznych. Jak wspomnieli Pani lekarze, powinna Pani zażywać kwas foliowy oraz odpoczywać (w tym unikać sytuacji stresowych). Oczywiście, jeżeli zależy Pani na ocenie rozwoju ciąży, może Pani poprosić lekarza o dodatkowe badanie, przed zakończeniem pierwszego trymestru. Nie powinno ono mieć jednak miejsca wcześniej niż przed ukończeniem 6 tygodnia ciąży. Pozdrawiam