Uzależnienie od napojów energetycznych

Witam, moj maz ma 34 lata, od jakiegos czasu codziennie wypija litr napojow energetycznych, uwazam ze uzaleznil sie od nich, choc on uwaza ze nie. Prosze mi powiedziec w jakim stopniu moga mu zaszodzic, I czy maja wplyw na jakosc jego nasienia ( staramy sie o dziecko). Dodam jeszcze ze jest on palaczem. Dziekuje z gory za odpowiedz.

Dzień dobry!

Zarówno nałogowe palenie papierosów, jak i nadużywanie napojów energetycznych ma negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia, zwiększa ryzyko wielu chorób, jak i negatywnie wpływa na płodność.

Pozdrawiam!

Wygląda na to, że pojawiają się jakieś trudne emocje, napięcia z którymi mąż radzi sobie poprzez kompulsywne używanie tego typu napojów. Być może to napięcie wynika z presji dotyczącej staranie się o rodzicielstwo? Wymagań i zmian z tym związanych?
Szkodliwość tego typu napojów- jak każdej prawie substancji- to kwestia ilości. Duże ilości rzeczywiście nie są zalecane, warto zatem, żeby mąż przyjrzał się temu, co się dzieje i zastanowił się, skąd wynika ta potrzeba?
Może warto skorzystać z pomocy psychologa rodzinnego, małżeńskiego?