W którym dniu cyklu należy wykonać USG macicy pod kątem policystycznych jajników?

Powiedziano mi, że takie badanie należy wykonać w 2-5 dniu cyklu. Jest to czas krwawienia. Czy krwawienie nie wyklucza tego badania? Dziękuję za odpowiedź.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Została Pani dobrze poinformowana. USG przezpochwowe u kobiety z podejrzeniem zespołu policystycznych jajników należy wykonać na początku cyklu (najlepiej między 2. a 5. dniem). Później w USG może być widoczny pęcherzyk dominujący lub ciałko żółte, co zaburza obraz i uniemożliwia precyzyjne postawienie rozpoznania. Miesiączka nie stanowi przeszkody.