Wpływ neuropleptyków atypowych na osobę z zespołem Aspergera

Dzien dobry, w jaki sposob neuroleptyki atypowe zadzialaja na osobe posiadajaca Zespol Aspergera a w jaki sposob na osobe chorujaca np. na schizofrenie, ktora wycofuje sie z kontaktow z ludzmi i tworzy swoj wlasny swiat? Czy po przyjeciu neuroleptykow (np. Zalasta) przez osobe cierpiaca na ZA poprawia sie funkcje poznawcze? Czy moze taka osoba stanie sie bardziej wycofana? Pozdrawiam,

ZA jest całościowym zaburzeniem, które ujawnia się w ciągu całego życia. Schizofrenia- najczęściej- jest choroba, której epizody pojawiają się co jakiś czas, a w kresach remisji pacjent funkcjonuje na normalnym poziomie (zarówno poznawczym jak i emocjonalnym oraz społecznym). W tym sensie, są to różne choroby i różne jest podłoże tego, co Pani nazywa "tworzeniem własnych światów". Neuroleptyki atypowe są faktycznie stosowane wspierająco w ZA oraz autyzmie w celu redukcji niektórych objawów zaburzenia (zachowań kompulsywnych, nadaktywności i drażliwości, lęku społecznego itp).
Jeśli pytanie dotyczy konkretnej sytuacji- warto dopytać lekarza, który leki przepisał. Będzie potrafił najlepiej uzasadnić i wyjaśnić wybór leku, przyczynę jego przepisania oraz oczekiwane korzyści.