Wpływ separacji i rozwodu na relacje

Mam takie dziwne pytania do psychologów, niezwiązane z jedną sytuacją, dlatego proszę nie uogólniać tematu, tylko prosiłabym o odpowiedzi na poszczególne pytania osobno. Jak często spotykają Państwo pary, które po rozwodzie wracają do siebie i rozpoczynają nowe życie razem? A jak separacja wpływa na dalszy rozwój małżeństwa? Czy są częste przypadki, że jest ona bardzo pomocna i pary wracają do siebie? A czy zdrada i zamieszkanie z kochanką też może po czasie pozytywnie wpłynąć na powrót do rodzi

Dzień dobry!

Niestety (albo na szczęście) uogólnienia i teoretyzowanie są tu konieczna. Każda para i każda historia jest inna. Odpowiedź np. na pytanie "jak separacja wpływa na dalszy rozwój małżeństwa" była analizowana na setkach stron niejednej książki, rozważana z różnych perspektyw - stąd trudno streścić ją w kilku zdaniach.

Odnosząc się do pierwszego pytania, z mojej perspektywy jest to bardzo rzadka sytuacja. Zazwyczaj decyzję o rozwodzie podejmuje się po tym, jak związek długotrwale był w złym stanie, aż do całkowitego rozwoju. Para doświadcza podczas rozstania wielu negatywnych emocji, które oddalają ją od siebie.
Z pewnością jednak, gdyby zebrać doświadczenia dużej grupy doświadczonych psychoterapeutów, byłoby możliwe opisanie historii par, które powróciły do siebie po rozwodzie.

Dla części par separacja jest jedynie pierwszym krokiem do rozwodu - dla innych etapem przeznaczonym na refleksję nad małżeństwem, nabraniem dystansu do problemów, a następnie rozwiązaniem ich. Podczas separacji jest możliwe prowadzenie terapii małżeńskiej. Separacja sama w sobie nie jest pomocna w ratowaniu małżeństwa. Pomocne jest to, co może wydarzyć się podczas separacji.

Zdrada i zamieszkanie z kochanką jest w większości przypadków bardzo wyraźnym znakiem dystansu do małżeństwa i małżonki. Sprawia, że przed ewentualnym powrotem do małżeństwa, konieczne będzie rozwiązanie i przepracowanie także tego wydarzenia i trudnych emocji z nim związanych.

Pozdrawiam!

Zdarzają się pary, które wracają do siebie i udaje im się odbudować relację, najczęściej jednak na innych zasadach niż wcześniej. Znam takie trwałe związki, jednak jest to bardzo rzadkie.
Separacja najczęściej prowadzi do rozpadu relacji poprzez wycofanie (a nie rozwiązanie istniejących trudności). Ulga związana z brakiem trudności jest duża i brakuje motywacji do powrotu lub tez powrót powoduje nawrót problemów i kolejną chęć wycofania. Są nieliczne przypadki, gdy separacja pozwalała na nowo spotkać się parom- powrót zwykle wynikał z tego, że obydwie strony dokonywały zmian w swoim życiu i zachowaniu i dlatego zakochiwały się w sobie na nowo.
Wejście w nowa relacje- także- najczęściej komplikuje ten proces i włącza weń osoby trzecie, porównania, poczucie odrzucenia czy winy.