Wskazania do zrobienia badania w kierunku markera CEA

Mój tata zmarł na raka trzustki w młodym wieku. Myślałam o tym, żeby zrobić badania w kierunku markeru CEA (a raczej moja rodzina nalega). Badanie sporo kosztuje i nie wiem czy warto je robić w ostatnim wyniki krwii na czczo stęż glukozy wyszło 104mg/dl o pkt nizej niz granica lab normy. Mój lekarz rodzinny uciął sprawę, ja też nie zamierzam nic robić,w końcu nie jestem lekarzem. serdecznie proszę o odpowiedzi.

Nie ma niestety zaleceń dla takich pacjentów jak pani. NFZ nie finansuje profilaktyki w tym zakresie. Badania można wykonać na własny koszt. Obok CEA istotne jest sprawdzanie wartości glukozy oraz badanie usg trzustki. Z uwagi na dynamikę tej groźnej choroby sens ma jedynie regularne, co 2 miesiące, wykonywanie tych badań, usg najlepiej zawsze u tego samego lekarza.