Wyolbrzymianie problemów przez partnerkę

Co może oznaczać jeżeli Kobieta wszystko strasznie przeżywa wyolbrzymiając niektóre powody, panikuje w sumie bez powodu co jest strasznie wkurzające bo ile można słuchać w koło to samo, ciągle się powtarza gdy coś opowiada, przed wyjściem z domu musi obejść wszystkie pokoje z trzy razy bez powodu. Jest MEGA roztrzepana. Nie można z taką osobą długo wytrzymać, Czy to może być jakaś choroba?

Dzień dobry!

Nie jest możliwe postawienie żadnej diagnozy za pośrednictwem Internetu, na podstawie skąpych informacji, bez osobistego kontaktu.
Opisywane przez Pana zachowania mogą być zarówno objawem choroby (np. stanów nerwicowych, lękowych, depresyjnych), jak i po prostu cechami kobiety - ludzie różnią się między sobą, mają swoje indywidualne cechy i jest to całkowicie naturalne.
Mogą być to także nawyki, nad którymi można i warto pracować.

Pozdrawiam!

Witam,
Jest to problem,który oczywiście można sklasyfikować,jako zaburzenie,ale wynikające ze specyfiki Państwa relacji,w której brakuje być może miejsca na wyrozumiałośc i gotowośc pomocy.Tak więc pozostawiam Panu do rozważenia podjęcie psychoterapii wspólnej /partnerskiej/.Inaczej związek będzie istniał ale opierać się będzie na wzajemnej niechęci i wzajemnym wywoływaniu poczucia winy/szantażu emocjonalnego/.
Pozdrawiam i zachęcam.

Witam,

Osobą którą Pani opisuje może mieć problemy natury lękowej. Z tego opisu trudno powiedzieć dokładnie czy to zaburzenie lękowe czy nie; ale podobne zachowania mogą towarzyszyć przy okazji zaburzeń obsesyjno - kompulsywnych lub na przykład lęku uogólnionego. Cała jej zapobiegliwość, wyolbrzymianie może być konsekwencją odczuwalnego lęku i nieodpowiednich sposobów radzenia sobie z nim. Jeżeli takiej osobie tłumaczymy, że nie ma się czego obawiać i czasem w irytacji możemy mówić aby przysłowiowo "wzięła się w garść" efekt jest taki, iż najczęściej czuje się niezrozumiana i tym bardziej pogłębia to jeszcze jej lęk.
Raczej zachęcałabym do spokojnego omówienia jak i co irytuje w jej zachowaniu. Otwartość na zrozumienie skąd takie zachowanie jest tu bardzo ważna. Warto dowiedzieć się czy ta Pani ma poczucie, że radzi sobie z tym, czy być może sama czuje, że takie zachowanie wymyka się spod jej kontroli. Jeżeli czuje, że takie zachowania bardziej ją ograniczają niż pomagają warto zachęcić ją do wizyty u psychoterapeuty aby pomóc jej zrozumieć swój problem i nauczyć jak inaczej sobie radzić.

Pozdrawiam serdecznie,

Anna Mochnaczewska

Witam. Wygląda na to, że ta pani czuje z jakiegoś powodu dużo lęku. Wskazana byłaby wizyta u psychoterapeuty, aby podjąć leczenie, które doprowadzi do spokojniejszego usposobienia.