Zaburzenia schizoidalne i schizoafektywne a niezdolność do pracy

Pytanie do Psychiatry. W wieku 17 lat miałem zdiagnozowane zaburzenia schizotypowe. W wieku 28 lat miałem diagnozę schizofrenia. Czy od zaburzeń schizotypowych rozpoczął się proces schizofreniczny? Czy proces ten może być podstawą do orzeczenia przez lekarza orzecznika ZUS całkowitej niezdolności do pracy? Słyszałem, że na podobne zaburzenia- tj schizoidalne czy schizoafektywne taka niezdolność morze być orzeczona. Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Schizofrenia może być podstawą do przyznania całkowitej bądź częściowej niezdolności do pracy. Wiele zależy jednak od historii choroby oraz aktualnego stanu zdrowia. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie.