Zespół wad u osoby dorosłej a geny

Osoba dorosla, syndaktylia (częściowy zrost skórą palców stóp - 2 i 3) , mleczaki bez zawiązków stałych (obydwie dolne 5ki), asymetria twarzy (krzywy uśmiech, prawa strona zebow mniejsza od reszty) niskorosłość, opoznienie wieku kostnego, ale budowa ciala proporcjonalna, normalnie rozwinieta. Reszta, intelekt w normie. Czy przyczyną jest jakaś jedna wspólna wada gen? Konkretny zespół?

Magdalena Mroczek

Witam, najlepiej jest zgłosić się do najbliższej poradni genetycznej (w Bydgoszczy taka poradnia działa np. przy Szpitalu Uniwersyteckim), gdzie genetyk będzie mógł skonsultować pacjenta. Niestety z samego opisu trudno jest wywnioskować czy i jakie podłoże genetyczne mogą mieć opisywane zmiany.

Piotr Pilarski

Witam serdecznie,

z Pani opisu nie można definitywnie określić przyczyny. Przyczyną mogą być różne geny lub źródło nie leży w genach. Warto zastanowić się czy takie cechy występują też u rodziny co by wskazywało na podłoże genetyczne.

Pozdrawiam.

To może być zespół genetyczny!
Należy zgłosić się do Poradni Genetycznej na wizytę w celu szczegółowej oceny. Tylko na podstawie Pani opisu nie sposób nic więcej powiedzieć.