Zmiany w obrębie więzadła skokowo-strzałkowego u 34-letniego mężczyzny

Pytanie dotyczy dziwnego urazu w stopie. Podczas wstawania z kucania czuję jak coś mi przeskakuje z tyłu stopy na wysokości kostki (z rysunków anatomicznych odczytałem tylne więzadło skokowo-strzałkowe). Stopa nie jest opuchnięta ani nie boli. Przeskok jest bardziej odczuwalny przy dłuższym kucaniu, przy krótkim jest zdecydowanie mniej zauważalny.

Aleksander Ropielewski

Być może związane jest to z mobilizacją stawu podczas wstawania. Bez możliwości badania przedmiotowego nie jestem w stanie udzielić bardziej jednoznacznej odpowiedzi.

Najprawdopodobniej ma Pan tzw. impingement ( konflikt) w stawie skokowym lub niestabilność ścięgien miesni strzałkowych. Zasadnicze znaczenie ma fakt czy sprawia to Panu dolegliwości bólowe tudzież uniemożliwia aktywność sportową. Jeżeli tak to więcej można powiedzieć po badaniu fizykalnym i ukierunkować dalszą diagnostykę oraz postępowanie