Znieczulenie podczas operacji złamanego stawu biodrowego u pacjenta obciążonego kardiologicznie

Czy pacjent lat 67 z dużym obciążeniem kardiologicznym, wysiękiem płuc, wrzodami żołądka, który trafił do szpitala z niewydolnością krążenia i złamał staw biodrowy w dwóch miejscach może być operowany w znieczuleniu zewnątrzoponowym, przykręgowym? Jaki rodzaj znieczulenia w tym przypadku jest najbezpieczniejszy i jakie jest ryzyko takiego zabiegu? W jakim czasie od urazu powinien być wykonany zabieg? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Wszystko to uzależnione jest od świeżych wyników badań pacjenta. Jeżeli wspomniane choroby są dość zaawansowane to raczej powinno unikać się tego rodzaju znieczulenia, jednak tak jak wspomniałem na początku jest to silnie związane z kondycją organizmu. Warto wspomnieć iż zabieg ten może nie jest pilny, natychmiastowy ale także nie należy zwlekać z jego wykonaniem. Czas do zabiegu powinien być wykorzystany do normalizacji stanu ogólnego pacjenta.