Agresywne zachowania u dziecka i naśladowanie zwierząt

Witam! Mam 9-letniego syna. W szkole nie ma problemów z zachowaniem i z nauką. W domu dziecko z każdym dniem jest bardziej agresywne. Nie reaguje na moje polecenia, na pytania odpowiada po kilku powtórzeniach. Do tego dochodzą ataki szału. Syn jest agresywny w stosunku do mnie (jestem rozwiedziona) i rodzeństwa. Atak ustępuje po rozładowaniu złości i przytuleniu. Samo przytulenie nie powoduje ustąpienia ataku. Często udaje zachowania zwierząt (wściekłość wilka, rozjuszonego byka, atak węża itp). Wcześniej zachowania zwierząt towarzyszyły tylko atakom, obecnie zdarza mu się naśladować zwierzęta w codziennych czynnościach (np. przy posiłku wdycha zapach potrawy jak pies). Do tego każde zwrócenie uwagi (np. poprawienie błędu przy odrabianiu zadania) powoduje, że syn się obraża. Wraca do odrabiania zadania po około 15 min. po wielkich namowach z mojej strony. Wielokrotnie rozmawiałam z synem na temat jego zachowań, obiecywał poprawę. Niestety z każdym dniem problem narasta, a ja przestaję mieć kontrolę nad jego zachowaniem. Proszę o pomoc i wskazanie drogi dotarcia do mojego dziecka.

Witam serdecznie!

Jeżeli zachowanie syna zmieniło się w sposób nagły to prawdopodobnie powstała jakaś przyczyna która ją wywołała. Teraz trzeba stać się ją odnaleźć - problem może być na każdej z płaszczyzn - szkolnej, koleżeńskiej, domowej, zajęć pozaszkolnych. Konieczne są rozmowy i próba dotarcia do przyczyny objawów. Może warto udać się także do szkoły i spróbować porozmawiać z wychowawcą syna - proszę wypytać o szkołę, kolegów, naukę. Proszę również zastanowić się czy nie dzieje się coś złego w domu, czasami konflikty w rodzinie, problemy zdrowotne u któregoś z członków wywołują zmianę zachowania u dziecka. Proszę również porozmawiać na ten temat z partnerem.
Jeżeli mimo wszystko nie uda się wpłynąć na zachowanie syna proszę poprosić o pomoc psychologa, czasami warto poradzić się u specjalisty, który będzie miał szansę rozmowy z dzieckiem. Poradnie psychologiczne są ogólnodostępne, również przy szkołach powinna być udzielana pomoc psychologiczna.

Pozdrawiam