Badania ALT, AST, LD i świąd skóry

Jestem w 35 tygodniu ciąży. Mam świąd skóry, głównie wieczorem. Moje wyniki: TBIL 0,9 mg/dl, ALT 90 IU/L, AST 52 IU/L, LD 190 IU/L, PT0,77. Czy te wyniki świadczą już o cholestazie ciężarnych?
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Ma Pani podwyższoną ALT oraz nieznacznie AST, reszta wyników mieści się w normie. Bardzo pomocne jest badanie stężenia kwasów żółciowych w surowicy (niestety, mało które laboratoria je wykonują!). Przydałoby się także oznaczenie stężenia GGTP i ALP. Ponadto istotne znaczenie w rozpoznawaniu cholestazy ma obraz kliniczny (objawy). Trudno właściwie postawić diagnozę prawie wyłącznie na podstawie wyników badania krwi. W połączeniu z danymi z wywiadu i badania w gabinecie, Pani lekarz będzie mógł natomiast potwierdzić cholestazę lub ją wykluczyć.

Pozdrawiam serdecznie!